Architektura 21szego wieku : Soe Ker Tie House / TYIN Tegnestue

July 8th, 2018

Architekci: TYIN Tegnestue Lokalizacja: Noh Bo, Tak, Tajlandia Zespół projektowy: Pasi Aalto, Andreas Gründved Gjertsen, Yashar Hanstad, Magnus Henriksen, Linia Ramstad, Erlend Bauck Sole Klient: Ole J.
Rgen Edna Program: 6 jednostek sypialnych Budżet: 68.000 NOK (około 10.000 USD) Rok produkcji: listopad 2008.
Luty 2009 Zdjęcia: Pasi Aalto + 25 TYIN tegnestue to organizacja non-profit działająca humanitarnie poprzez architekturę.
TYIN jest prowadzony przez pięciu studentów z NTNU, a projekty są finansowane przez ponad 60 norweskich firm, a także wkłady prywatne.
W ciągu ostatniego roku TYIN pracował z planowaniem i budową małych projektów w Tajlandii.
Naszym celem jest budowanie strategicznych projektów, które mogą poprawić życie ludzi w trudnych sytuacjach.
Poprzez intensywną współpracę z mieszkańcami i wzajemne uczenie się, mamy nadzieję, że nasze projekty mogą mieć wpływ poza fizyczne struktury.
Jesienią 2008 roku TYIN udał się do Noh Bo, małej wioski na granicy tajlandzko-birmańskiej.
Większość mieszkańców to uchodźcy Karen, w większości dzieci.
To byli ludzie, dla których chcieliśmy pracować.
Plan sytuacyjny Kilka miesięcy wcześniej skontaktowaliśmy się z Ole Jrgen Edna z Levanger w Norwegii.
Edna założyła swój dom dziecka w Noh Bo w 2006 roku i potrzebowała więcej akademików.
Od schronienia 24 dzieci, sierociniec wyrósłby na dom prawie 50.
Projekt Soe Ker Tie został ukończony w lutym 2009 roku.
Główną siłą napędową projektu było odtworzenie tego, czego te dzieci mogłyby doświadczyć w bardziej normalnej sytuacji.
Chcieliśmy, aby każde dziecko miało swoją prywatną przestrzeń, dom, w którym można mieszkać, i sąsiedztwo, w którym mogliby wchodzić w interakcje i grać.
Te sześć jednostek sypialnych jest naszą odpowiedzią na to.
Ze względu na ich wygląd budynki zostały nazwane przez robotników Soe Ker Tie Hias; Domy z motylami.
Bambusowa technika tkania stosowana na bocznych i tylnych fasadach jest taka sama, jak w lokalnych domach i rzemiośle.
Większość bambusa jest zbierana w promieniu kilku kilometrów od miejsca.
Specjalny kształt dachu w Soe Ker Tie Houses umożliwia skuteczną, naturalną wentylację, jednocześnie zbierając wodę deszczową.
Sprawia to, że tereny wokół budynków są bardziej przydatne w porze deszczowej i daje możliwość zbierania wody w okresach suchszych.
Żelazna konstrukcja z drewna jest prefabrykowana i montowana na miejscu za pomocą śrub, aby zapewnić odpowiednią precyzję i wytrzymałość.
Większość materiałów jest dostarczana przez Karen National Union po stronie birmańskiej, a ta zależność od drewna tropikalnego doprowadziła do szeregu trudnych i złożonych problemów, którymi należy się zająć.
Podnosząc budynki z ziemi, na czterech fundamentach odlanych w starych oponach, zapobiega się problemom z wilgocią i gniciem konstrukcji.
Po sześciomiesięcznym wspólnym procesie uczenia się z mieszkańcami w Noh Bo mamy nadzieję, że zostawiliśmy coś pożytecznego.
Ważne zasady, takie jak usztywnianie, oszczędność materiału i zapobieganie wilgoci, mogą w przyszłości prowadzić do bardziej zrównoważonej tradycji budowlanej.
[więcej w: Depaletyzatory, wzorcowanie przyrządów pomiarowych, hurtownia portfeli ]

Tags: ,

Powiązane tematy z artykułem: gabloty wewnętrzne hurtownia portfeli